Eyüp Belediyesi Genç Akademi

Şehir ve Medeniyet Okulu'nda İlk Hafta

Eyüp Belediyesi Genç Akademi tarafından düzenlenen Şehir ve Medeniyet Okulu'nun 2017-2018 yeni dönemi İstanbul'un manevi merkezi ve şehircilik geleneğimizin mirasını uhdesinde taşıyan Eyüp Sultan'da başlıyor.

Adayların internet üzerinden gerçekleştirdikleri ön başvuru ve mülakat sürecinden sonra katılımlarının belirlendiği Şehir ve Medeniyet Okulu 2018 Mayıs ayına dek sürecek; seminerler, atölyeler, saha araştırmaları, akademik okumalar ve proje geliştirmeleri gibi entegre etkinlik ve sosyal programlar ile katılımcılarının kendilerini geliştirmelerine büyük imkanlar sunacak. 

Şehir ve Medeniyet Okulu'nun 2017 - 2018 dönemi 10 Kasım 2017'de, Eyüp Belediyesi ilçe meclis salonunda düzenlenecek olan konferansla başlayacak. Yeni dönemin tüm öğrencilerinin katılım göstereceği programa önceki dönemin mezunları da sertifikalarını almak için katılacaklar. 
 
Şehir ve Medeniyet Okulu İlk Mezunlarını Veriyor
 
İlk dönemi 2016 - 2017 yılları arasında gerçekleştirilmiş olan Şehir ve Medeniyet Okulu 4 atölye, birçok seminer ve saha araştırmaları, okuma ve proje geliştirmeleri ile gerçekleşmişti. Planlanan etkinlik takvimine göre daha yoğun ve daha faydalı geçtiği gözlenen Şehir ve Medeniyet Okulu'nun ilk dönem mezunları da katılacak ve kendileri için hazırlanan sertifikaları takdim edilecek. İlk döneminde Şehir Planlama, Kentsel Tasarım, Yerel Yönetimler ve Şehrin Geleceği olmak üzere toplamda 4 atölye müfredatını devamlılık ve ödev mesuliyetlerini yerine getirme şartlarını yerine getirerek tamamlayan öğrencilerden talepte bulunanlar yeni dönemde de ileri düzey programlara katılabilecekler.
 
 
Dr. Savaş Barkçın ile ''Biz Kimiz?''
 
Şehir ve Medeniyet Okulu'nun yeni dönemi Şehir Üniversitesi öğretim görevlisi, televizyon programcısı ve Başbakanlık Başdanışmanlarından Dr. Savaş Barkçın'ın 10 Kasım Cuma günü gerçekleştireceği ''Biz Kimiz?'' sunumu ile başlayacak. Şehir ve Medeniyet Okulu'nun ilk döneminde de estetik, sanat ve mimari konuları üzerinde gerçekleştirdiği seminerler ile geleneğimizin  bilinmeyenlerine dikkat çekerek günümüzün yorumlanmasında, asıl kimliğimizin anlaşılmasında önemli noktalarına değinen Barkçın, Şehir ve Medeniyet Okulu'nun yeni döneminde 5 atölye için ortak toplantılar gerçekleştirerek derinlikli eğitimlerini sürdürecek. 
 
 
Dr. Savaş Barkçın Kimdir?
 
1966’da Ankara’da doğdu. Boğaziçi Ü. Siyaset Bilimi Bölümü’nden mezun oldu (1989). Washington’da Johns Hopkins Üniversitesi, SAIS okulundan master derecesi (1996), Bilkent Üniversitesi’nden siyaset felsefesi doktorası aldı (2001). 1989’da Devlet Planlama Teşkilatı’na girdi. 2003’te TİKA başkanlığına atandı. TÜBİTAK’ta Başkan Danışmanı olarak görev yaptı (2004-2007). 2009’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başmüşavirliğine atandı. Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesiyle birlikte onun Başdanışmanı oldu. Uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi ve medeniyet konularında pek çok konferans ve dersler vermiştir, aynı zamanda profesyonel bir moderatördür. Müzik, tarih, şiir, tasavvuf ve edebiyat Dr. Barkçin’in başlıca ilgi alanlarıdır.  Bu alanlarda pek çok yazıları, kitapları, üniversite dersleri, tercümeleri, televizyon programları ve konferansları vardır. Aralık 2013’te klasik bir divan olan “Dîvân-ı Zerefşân”ı yayınlamıştır. Kalbin Aklı isimli kitabı ise 2016 yılında yayınlanmıştır. Serbest ve hece ölçülü şiirleri vardır. Barkçın, 2016 yılında başlamış bulunan Şehir ve Medeniyet Okulu'nun ilk döneminde art arda şehir, estetik, sanat ve mimari konulu seminerler vermenin yanında Şehir ve Medeniyet Okulu öğrencilerine toplu atölye uygulamaları da gerçekleştirmiştir.