Eyüp Belediyesi Genç Akademi

Şehir ve Medeniyet Okulu – 2018 Başlıyor!

Eyüp Belediyesi Genç Akademi tarafından 2016-2017 döneminde ilk kez hayata geçirilmiş olan ve alanında uygulamaya konulmuş en verimli programlardan biri olarak değerlendirilen Şehir ve Medeniyet Okulu – 2018 kapılarını tekrar açıyor.

 Hemen başvuru için tıklayınız.

 Gerçekleştirildiği ilk yılında; şehir düşüncesi, şehirlilik ve şehircilik üzerine çok yönlü ve derinlikli okuma, araştırma ve çözümleme uygulamalarının bulunduğu Şehir ve Medeniyet Okulu, şehrin imarının fikri boyutlarından uygulama alanlarına kadar geniş bir yelpazede ele alınma imkânını da sunuyor.

 

   Öğrencilerinin birbirinden farklı olarak tasarlanmış ve nihai ölçüde birbirini destekleyen atölyelerde uzman akademik danışmanlarının takibi ve yönlendirmesinde okuma ve araştırmalarını yaptıkları Şehir ve Medeniyet Okulu atölye programları dışında öğrencilerine genel perspektif birikimini kazandırmayı amaçlayan şehir seminerleri, sosyal programlar ve Eyüp Belediyesi’nin tecrübeli kurumları ile birlikte ortak işbirliği fırsatını da sunuyor. Sayılı kontenjan ile açılan atölyeler, şehir planlama, kentsel tasarım, şehir estetiği, şehir yönetimi ve şehrin geleceği gibi başlıklarda üniversite öğrencilerine hitap ediyorken yıl boyunca süren ve haftada en az 2 günlük oturum devamlılığı zorunluluğu bulunuyor.

 

Adaylar İçin Son Başvuru 13 Ekim!

 

   Türkiye’de şehircilik üzerine gerçekleştirilen ve merkezine öğrenci odaklı araştırma ve geliştirmenin konumlandırıldığı Şehir ve Medeniyet Okulu, üniversite, belediye ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliğinde çok yönlü ve entegre bir eğitim olanağı sunuyor. Yeni dönem aday öğrencilerinin www.eyupgencakademi.org sitesi üzerinden ön başvurularını gerçekleştirebilecekleri program son başvuru tarihi ise 13 Ekim 2017 olarak belirlendi. Başvurularını yapan adayların; devam zorunluluğu bulunan program için uygun zamana sahip olup olmadıkları jüri tarafından eleme sürecinde en çok dikkat edilecek hususlardan biri olacakken adayların aynı şekilde ihtisas alanlarına uygun atölyeleri doğru seçmeleri, üzerine çalışmak ve kendilerini uzmanlaştırmak istedikleri alanları açıkça belirtmeleri gerekmektedir.  Başvuru için lütfen TIKLAYINIZ.

 

Kimler Başvurabilir?

 

   Şehir ve Medeniyet Okulu, şehir, şehirlilik ve şehircilik üzerine çalışan, eğitimini bunun üzerinde yapan, şehrin sorunları ile ilgilenen herkesin başvurusuna açıktır. Yapılan başvurular, uzman akademisyenlerden oluşan jürinin değerlendirmesi ile belirleniyorken üniversite hayatını sürdürmekte olanların yetkinlik ve zaman uygunluğu şartlarını sağlamaları durumunda atölye katılımları onaylanacakken kültürel manada bir gelişimi hedefleyen adaylar için seminer programlarına katılımları tayin edilecektir. Seminer programları için genel bir devam zorunluluğu şartı söz konusuyken atölye programlarında bulunmak için adayların şehir üzerine çalışma yapmalarını destekleyecek üniversite bölümlerinde okuyor olmaları ve devam mecburiyetine engel teşkil etmeyecek zaman yönetimlerinin bulunması ön şartı aranmaktadır.

 

Şehir ve Medeniyet Okulu’nun İlk Yılında Neler Oldu?

 

   2016 yılının Kasım ayında ilk defa uygulamaya konularak Eyüp Belediyesi’nin üniversiteli gençler için başlattığı Şehir ve Medeniyet Okulu; 4 atölye halinde (kentsel tasarım, şehir planlama, yerel yönetim ve şehrin geleceği) başladı. Her atölyede 15 öğrencinin yer aldığı ve uzman akademisyenler eşliğinde uygulanan atölye oturumlarında öğrenciler önceden belirlenmiş bir müfredatı takip ediyorken buna ek olarak eş zamanlı olarak gerçekleştirilen seminer programlarına katılım sağladılar ve saha gezileri-araştırmaları ile atölye oturumlarında edindikleri bilgileri pekiştirdiler.

 

   Eyüp Belediyesi’nin uzman ve tecrübeli kurumlarının doğrudan katkısı ve desteği ile atölyelerde edinilen teorik birikimin doğrudan pratik manada karşılık bulduğu Şehir ve Medeniyet Okulu’nda öğrenciler haftanın belli bir günü atölye oturumlarına katılmak durumunda oldukları gibi belirlenen diğer gün içerisinde ise yine kendileri için tertip edilen seminerlere katıldılar.

 

   Gerekli tüm tedariklerin Eyüp Belediyesi Genç Akademi tarafından gerçekleştirildiği programda öğrencilere ücretsiz kitap ve sosyal etkinlik imkanı sunuluyorken dönem sonunda yıl boyunca üzerinde durulmuş olan çalışmalar somut ürünler haline getirilerek öğrencilerin isimleriyle yayınlanmakta ve bu yayınlar öğrenciler için geleceklerinde önemli bir referans teşkil etmektedir.

 

Yeni Dönemde Neler Olacak?

 

   Kendine has eğitim modeli ile alanında bir ilk olan Şehir ve Medeniyet Okulu yeni döneminde de aynı entegre öğrenim usulüyle uygulanacak. Uzman akademisyenlerin danışmanlığında gerçekleşecek olan atölyeler toplamda 5 başlık altında düzenlenecek.  Atölye toplantıları, şehir gezileri, şehir seminerleri, sosyal etkinlikler, okuma programları ve saha uygulamaları ile Şehir ve Medeniyet Okulu’nun yeni dönem öğrencilerini hayli yoğun ve faydalı bir dönem bekliyor!

 

Adaylık Tercihini Nasıl Kullanacaksın?

 

Şehir ve Medeniyet Okulu entegre programlardan oluşuyor. Adaylarımızın başvuru formunda belirtilen 3 farklı etkinlik alanı arasından tercihlerini işaretlemeleri gerekiyor. 3 başlık altında düzenlenen seçenekler Şehir ve Medeniyet Okulu’nun da temel öğrenim alanlarını oluşturuyor. Adaylar birden fazla programa başvurabilirler.  Bu programlar;

 

Şehir ve Medeniyet Okulu Atölyeleri;

 

-          Halihazırda üniversite öğrenimini sürdüren, haftanın sabit bir günü akademik danışman yönetiminde gerçekleşecek olan atölye programları kendi içerisinde 5 başlık ile oluşturuldu. Adayların kendi ilgi ve çalışma alanlarına göre bu atölyelerden birini seçmeleri gerekmektedir.

o   Şehir Planlama Atölyesi

o   Kentsel Tasarım Atölyesi

o   Şehir Yönetimi Atölyesi

o   Şehrin Geleceği Atölyesi

o   Şehir Estetiği Atölyesi

 

 

Şehir ve Medeniyet Okumaları

 

-          Eyüp Belediyesi Genç Akademi tarafından düzenlenen Şehir ve Medeniyet Okulu’nun yeni döneminde adaylar için yeni bir program daha açıldı. Haftanın bir günü uzman akademisyenin yönlendirmesinde gerçekleşecek olan Şehir ve Medeniyet Okumaları 3 başlık altında düzenlendi, bunlar;

 

o   İbn-i Haldun ve Farabi Okumaları

o   Turgut Cansever Okumaları

o   Hikmet ve Estetik Okumaları

 

Şehir ve Medeniyet Seminerleri

 

-          Şehir ve Medeniyet Okulu bünyesinde gerçekleşen ve haftanın sabit bir günü düzenlenecek olan seminer programları alanında uzman akademisyen, siyasetçi, bürokrat ve diplomatların sunumları ile gerçekleşecek olup atölye ve okuma programlarına başvuracak olan adaylar için katılımı zorunlu olarak ön görülen program olarak düzenlenmiştir. Adaylar seminer programlarına müstakil olarak başvurabilirler.